psikolog-280x180

Youtube Kanalımıza abone olmak için tıklayınız…

Psikolog Seans ücretleri konusu psikologla ilgili google’da yapılan aramaların başlarında gelmektedir. Bu şu anlama geliyor insanlar psikologlara ödeyecekleri parayı merak ediyorlar. Belki de psikolog ücretleri çok yüksek düşüncesinden yola çıkarak böyle bir araştırmaya gidiyorlar. O zaman bu konu hakkında sizleri biraz bilgilendirmemiz de yarar olacağını düşüyorum.

  • Psikologların seans ücretleri çeşitli faktörlere göre değişmektedir, en ön plana çıkmış faktör popülerlik ve bilinirlik. Eğer bir psikolog ismini duyurmuşsa bu almış olduğu ücrete yansımaktadır. Bir psikolog nasıl ismini duyurur?  ya çok iyi psikologtur yada iyi reklam yapıyordur.
  • Psikolog ücretleri için ortalama bir rakam söyleyecek olursak 200 tl diyebiliriz, fakat 100 tl ye bir psikologtan yardım alabilirken seansına 450 tl talep eden psikologlarda bulunmaktadır. Eğer Psikolog ülke çapında isim yapmışsa ( ulusal kanallara çıkarak oluyor bu ) o zaman seans ücreti 2000 geçtiği bile olabiliyor. Her seans ayrı ücretlendirildiğini düşününce o kadar parayı kim veriyor bende merak ediyorum açıkcası 🙂
  • Psikolog görüşmelerinde her seans ayrı ücretlendirilmektedir. Bir seans ortalama 50 dk sürer ve genelde ilk 4 seans hafta da bir seans yapılır. İlerleyen haftalarda danışanın psikolojik problemine göre psikoterapist görüşme sıklığını 2 haftada bir ya da üç hafta da bir gibi planlayabilir.
  • Terapistin uyguladığı yöntemi de seans ücretlerini belirleyen faktörlerdedir. Ayrıca terapi uzun sürecekse bu durum karşısında seans ücretleri değişebilmektedir.
  • Bazı kurumlar paket programlar uygulamaktadır bu da seans ücretlerinde ciddi değişiklik yapabilmektedir.
  • Terapistin seans ücretlerin yüksek olması onun iyi bir psikoterapist olduğu anlamına gelmez. Reklamını iyi yapıyor da olabilir.
  • Bursa’da psikolog ücretleri seksen ile dört yüz lira arasında değişmektedir. Bir ortalama çıkaracak olursak Bursa’da psikologlar bir seans için yüz elli lira talep ediyor diyebiliriz.Bursa‘da en yaygın kullanılan terapi yöntemleri; hipnoz-hipnoterapi, davranışçı terapi, emdr terapi ve psikofarma-terapi ( ilaç tedavisi )’ dir.
  • Devlet hastanelerinde çok cuz-i ücretlere psikiyatrik muayene görebilirsiniz fakat bu genelde 5-10 dk arası süren şikayetin ne ? şu ilacı kullan bir ay sonra kontrole gel ile biten bir seans olacaktır. Hastaneler de psikologlar bulunmaktadır fakat genelde psikolojik testleri uygulamaktan bireysel görüşme yapmaya zamanları olmamaktadır.
  • Bazı özel hastanelerde de 80-100 tl gibi fiyatlara psikolojik görüşme hizmeti verilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken alacağınız kişi… Alanda yetkinliği olmayan ve alt yapısı olmayan psikologlar sizin için zaman – para – iyileşeceğinize olan inancınızı kaybetmenize neden olabilirler.
  • Eğer tanı almış bir rahatsızlığı varsa danışanın şunu bilmesi gerekir ki bu sorun tek seansta yada 2-3 seansta çözülecek bir konu değil. Çok nadir durumlarda 2-3 seans yeterli olabilir ama genelde ortalama 10 seansı bulmaktadır. Yani ortalama 1500 tl’nizi bu rahatsızlığınız için ayırmanız gerekmektedir.

Terapi sonrası elde etmiş olduğunuz şeyi düşününce aslında psikoterapi – psikolojik tedavi – çokta pahalı bir tedavi şekli demek haksızlık olur. Hele ki şuan bir telefona insanlar iki bin tl gibi bir para verilebilirken sağlığımız için ödeyeceğimiz bu miktar çok sayılmaz.

Psikolog hakkında yapılan danışan yorumlarını okumak için tıklayınız

Psikolog

Psikoterapist & Hipnoterapist & Emdr Terapisti