Emdr Nedir?

Emdr terapi, Eye movement desensitization and reprocessing İngilizcesinin kısaltılmışıdır, Türkçesi göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve demektir. Emdr terapinin mantığı geçmişte yaşadığımız olumsuz anı ağlarımızı temizlemeye yöneliktir. Geçmişte yaşadığımı olumsuz olaylar sonrası zihnimizde olumsuz bir anı ağı oluştururuz ve bu olumsuz anı ağı bizim bugünümüzü olumsuz etkilemeye başlar. Böylece psikolojik problemler ortaya çıkar. Bu olumsuz anı ağları temizlenmediği sürece psikolojik sorunlar yaşama devam ederiz. Olumsuz anı ağları temizlendiğinde ise bugün yaşadığımız sorunların kaynağı değiştiği için temizlendiği için yaşadığımız psikolojik problemde ortaya çıkmayacaktır.

Olumsuz anı ağlarını nasıl temizliyoruz?

Bu yönteme göre insanlar hayatında yaşadıkları olaylar sonrası beynimizin sağ bölgesinde bir bilgi oluşur. Bu bilgi bir düşünce, bir veya herhangi bir şey olabilir. Beynin sağ bölgesinde ortaya çıkan bilgi, sağlıklı bir şekilde işlenirse beynin sol bölgesine aktarılır ve hayatımızda işlevsel bir şekilde kullanılır. Fakat bazen yaşamış olduğumuz olay sonrası beynin sağ bölgesinde ortaya çıkan bilgi çok üst düzeyde olur ve beyin onu işleyemez. Böylece beynin sağ bölgesinde işlevsel olmayan bir şekilde hayatımızı olumsuz bir şekilde etkileme başlar.

Örneğin, çocukluk döneminde yaşanan ve bizde yaratan bir olay sonrası ortaya çıkan bilgi çok üst düzeyde olduğu için işlenemezse bu işlevsel olmayan bilgi hayatımızın ilerleyen yaşlarında da olumsuz etkilemeye devam edecektir. Yetişkinliğimizde de çocukluk dönemimizde yaşadığımız kaygıyı çağrıştıracak bir olay yaşadığımızda çocukluk döneminde ki korku tekrar ortaya çıkacak ve sanki yeniden yaşıyormuşuz gibi tepki vereceğiz. Köpekten korkan bir çocuğun yetişkinlik döneminde hala köpekten korkması gibi…

 

emdr

Bilgi İşleme Sistemi

Beynin sağ bölgesinde ortaya çıkan bilgiyi işleyip beynin sol tarafına aktaran sisteme diyoruz. Uykunun rapid eye movements (R.E.M ) evresinde gözler hızlı bir şekilde sağa ve sola hareket ederek beynin sağ ve sol bölgesini uyarır ve bilgi işleme sistemi aktif hale gelir. Rem döneminde ki gözlerin hızlı bir şekilde beynin sağ ve sol bölgesini uyarma işlemine de bilateral uyarım diyoruz. Bilgi işleme sistemi aktif hale geldikten sonra beynin sağ bölgesinde ortaya çıkan bilgiyi alır kısa sürede işler ve beynin sol tarafına aktarır. Bazen bilgi çok üst düzeyde olduğu ve kişiyi çok etkilediği için bilgi işleme sistemi kısa sürede o bilgiyi işleyemez ve o bilgiyi işlemeyi bırakır ve başka bilgiyi işlemeye çalışır. Böylece kısa sürede işlenemeyen bilgi işlenmemiş bilgi olarak beynin sağ bölgesinde kalır ve hayatımızı olumsuz etkilemeye başlar.

Emdr Terapi

Terapide öncelikle işlenmemiş ve hayatımızı olumsuz etkileyen anılar belirlenir sonrasında aynı uykunun rem döneminde olduğu gibi danışan gözleri ile terapistin parmaklarını takip eder ve bilateral uyarımı başlatır. Böylece bilgi işleme sistemi aktif hale gelir. Rem döneminde kısa sürede işleyemediği bilgiyi daha uzun süre işlenerek önce duyarsızlaştırılır. Bilgi duyarsızlaştıktan sonra bilgi işleme sisteminin işleyebileceği seviyeye gelir sonrasında ise danışan ile belirlenen işlevsel bir düşünce ile yeniden işlenerek beynin sol tarafına aktarma işlemi gerçekleştirilir. Böylece işlenmemiş bilgi işlenerek işlevsel hale gelmiş olur. Bu da yaşanan olaya karşı olan algıyı değiştirir ve o olumsuz şeyler ortaya çıkmaz.

Kaç Sürer?

Emdr terapi diğer terapi yöntemlerine oranla daha kısa sürede olumlu sonuçlar vermektedir. Özellikle travmalarda etkinliği Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından kabul edilmiştir. Terapi süresi kişinin yaşamış olduğu travmanın ve yaşadığı psikolojik problemin boyutuna göre değişmektedir. Basit bir fobi 2-4 seans arası sürebilirken karmaşık bir travma 8-10 seans arası sürebilir. Ayrıca konu hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Psikoterapi süreci ne kadar sürer konulu makalemizi okumak için tıklayınız...

Kimlerin Emdr Terapiyi Uygulamaya Yetkisi Vardır?

Emdr Terapiyi psikoloji alt yapısı olan, ayrıca emdr terapi eğitimi ve süpervizyonlarını tamamlayıp EMDR derneği onaylı sertifikaya sahip olan meslek elemanları uygulayabilir. Bu terapi yöntemi yapılandırılmış bir yöntemdir çoğu hastalığa uyarlanarak uygulanabilir. Bulunduğunuz şehirde ki emdr terapistine Emdr Derneği sitesinden ulaşmak için tıklayınız…

 

Geçmişte yaşadığınız sorunlar bir türlü aklınızdan çıkmıyorsa. Onu çağrıştıracak en ufak şeyde çok büyük tepkiler veriyorsanız.Bu yaşam kalitenizi düşürüyorsa Emdr terapi almanız size yardımcı olacaktır.

 

Psikoterapist & Hipnoterapist & Emdr Terapisti