Bursa’da psikoloji alanında çalışanları araştırdığımda psikologlar,psikiyatristler, aile danışmanları, yaşam koçları, kişisel gelişim uzmanları, biyo-enerji uzmanları vb.. diye gidiyor. Psikolog ve psikiyatristler bu alanda eğitim almış psikoloji alt yapısı olan kişilerdir. Aile danışmanları ise aile ve sosyal politikalar bakanlığının çıkardığı son yönetmelikle ortaya çıkan ve çok kısa zamanda sayıları artan bir meslek alanıdır. Bu konu hakkında biraz bilgi vermekte fayda var. Çünkü aile danışmanı demek psikolog ve psikiyatrist demek değildir.

aile-ve-cift-terapisi

Aile ve sosyal politikalar bakanlığının çıkardığı 450 saatlik bir eğitimden sonra alınan sertifika ile aile danışmanı olunabiliyor. eğitimine kimler katılabiliyor. Psikologlar, psikiyatristler, pratisyen doktorlar, rehber öğretmenler,sosyologlar, çocuk gelişimcileri, hemşirelik,okul öncesi öğretmenliği, aile ve tüketici bilimleri gibi meslekler bu eğitimi alıp aile danışmanı olabiliyor.Aslında aile danışmanlığının ilk çıkış amacı yönlendirme yapmaydı fakat sonrasında bireysel terapi ve aile terapisi de yapılmaya da başlandı. Yani psikoloji alt yapısı olmayan sadece 450 saatlik sıkıştırılmış bir eğitimle terapist oldular. Hatta son dönemlerde bu eğitimin kalitesi o kadar düştü ki kurumlar neredeyse sadece parayı veren herkese bu sertifikayı satma durumuna geldi.

Aile danışmanlığı sertifika programından sonra da Bursa’da bir kaç tane aile danışmanlığı merkezi açıldı. Bu merkezi açanlar arasında faklı eğitimler alarak kendini bu alanda geliştirmiş psikologların yanı sıra sadece 450 saat eğitim alıp kurum açanlarda oldu. Sosyologlar, hemşireler, çocuk gelişimi bölümü mezunları kısa sürede terapist oldular. Ben bu kurumların çok uzun ömürlü olacağını düşünmüyorum ama bu süre zarfında bu kurumlardan yardım için başvuran kişiler olumsuz etkilenecektir.

bursa-psikolog

Bir psikolog ya da bir psikiyatriste gittiğini sanan insanlar aslında farklı meslek elamanları ile muhatap olmaktalar. Tabi bu işi yapan aile danışmanlarının çoğu kendini psikolog ya da psikiyatrist olarak tanıtmıyor ama insanlar öyle olduğunu sanıyor. Bu anlamda bilgilendirmekte fayda var, aile danışmanları farklı meslek elemanlarından oluşmaktadır. Tercihinizi yaparken buna dikkat edin.

İnsan psikolojisi alanında çalışıp psikoloji ile yakında uzaktan alakası olmamasına rağmen kendisini psikolog olarak tanıtanlar da var. Özellikle son dönemlerde Psikologlar ve Psikiyatristler derneği diye bir kurumdan uzaktan eğitimle Türkiye’de geçerliliği olmayan bir belge ile insanlar kendilerini psikolog olarak tanıtabiliyorlar. Psikoloji araştırma yapmadan görmeden deneyimlemeden öğrenilecek bir alan değildir. Bu bağlamda verilen bu korsan eğitimlerin hiçbir geçerliliği yoktur. İşin ilginç tarafı adı psikolog ve psikiyatristler derneği olan bu derneğin ne kurucusu ne de üyeleri psikolog ya da psikiyatrist…

Ayrıca ve yaşam koçları psikolog veya psikiyatist değillerdir. Özel kurumlardan belli saatlik eğitimler alınarak isteyen herkes veya kişisel gelişim uzmanı olabiliyor. Türkiye’de yasal olarak bu meslekler tanınmamıştır.

Bursa’da psikolog arayan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli husus terapiden beklentileridir. Her psikolog farklı bir terapi yöntemi kullanabilir. Sizlerin aklınızda bulunan terapi yöntemi nedir ona göre araştırma yapmanızda fayda var. Mesela ilaç tedavisi almak isteyen birisi psikolog, aile danışmanı veya farklı meslekten kişilere gitmek yerine psikiyatriste gitmeleri gerekir. Psikiyatristler psikoforma-terapi (ilaç tedavisi) yaparlar. Bazı danışanlar , gibi yöntemlere başvurmak amacıyla psikolog ararlar fakat her psikolog bu yöntemleri uygulamaz. Bu yöntemleri sadece bunların eğitimini almış sertifikalı meslek elemanları uygulayabilir. Yine hipnoterapi ve emdr terapi eğitimi almamış bir psikologtan bu yöntemleri talep ederseniz, talebinize karşılık bulamayabilirsiniz. Böylece hem zamanınızı hemde paranızı boşa harcamış olursunuz. Bursa’da en yoğun şekilde uygulanan terapi yöntemleri, Hipnoterapi, , psikodrama, emdr terapi, psikodinamik terapiler, psikofarma-terapi’dir.

İnsanların %70 e yakını psikolojik sorunları konusunda yardım alacağı uzmanı internetten buluyor. ’a ve buna benzer şeyler yazarak araştırmalar yapılıyor. Burada dikkat edilmesi gereken bir hususta google reklamlarıdır. Sayfanın ilk 3 adresi google’a reklam veren sitelerdn oluşur. Sonra ki siteler ise farklı kategoriye göre sıralanır. Google reklama, parayı veren herkes reklam verebilir. Bu anlamda araştırmanızı daha derin yapmanızı öneririm. Öncelikle birkaç tane uzmanı iyice araştırın hangi üniversite mezunları ne eğitimi almışlar deneyimleri hangi düzeyde. Bunlar terapi sürecinde önemli etkenlerden bazılarıdır.

Genel anlamda söylemek istediğim gitmeyi planladığınız uzmanı iyi araştırmış olmanız. Psikoloji hassas bir süreçtir ve psikolojik sorun yaşayan kişiler daha da hassaslaşmış insanlardır. Bu anlamda terapi almaya olan cesaretinizin ve inancınızın kırılmaması için ayrıntılı bir şekilde araştırma yapmanızı öneririm.

Unutmayın bilgi doğru ellerde can kurtarırken yanlış ellerde can kaybettirebilir. Yarım hoca dinden yarım doktor candan edermiş…

Psikolog Ayhan ALTAŞ – Bursa

Psikoterapist & Hipnoterapist & Emdr Terapisti