, Psikiyatr kimdir?

Psikolog

Üniversitelerin Psikoloji bölümünden mezun olur ve daha sonra psikolojinin alt dallarından hangsine ilgisi varsa ona yönelirler. Psikoloji alanı, klinik psikoloji, sosyal psikoloji, endüstri psikolojisi vs… alt dallara ayrılır.Psikologlar farmakoloji dersi almadıkları için ilaç tedevisi uygulamazlar. Çalışma alanları; hastaneler, rehabilitasyon merkezleri, diyaliz merkezleri, özel sektörlerin insan kaynakları, ceza evleri, mahkemeler, emniyet müdürlükleri gibi alanlarda görev alırlar.

Psikoloji mezunlarının çoğu mezun olduktan sonra yada okurken katıldığı eğitimlerle kendilerini mesleki anlamda geliştirmeleri gerekir. Eğer psikolog, danışan kabul edecek ise yani psikoterapi yapacaksa bu alanla ilgili eğitimlere katılması gerekir. Ülkemizde başta Türk Psikologlar Derneği ( TPD) olmak üzere bir çok kurum eğitim vermektedir. Bu eğitimler genelde yöntemleri eğitimidir. Eğitimleri başarı ile tamamlayan psikologlar sertifika alarak bu alanda yetkin olduğunu belgelemiş olur. 

Psikoterapi süreci: İlk başta danışan sorunlarını anlatır ve danışan analiz edilir. Problemin ne olduğu ve danışanın kendinde istediği değişiklikler tesbit edildikten sonra, terapi sürec başlar. Bu problemleri çözmeye yönelik yöntemler kullanılır. Bilişsel terapi, , Psikodinamik terapi, Gestalt terapi, Transaksiyonel analiz, gibi yöntemler kullanılarak sorunlara müdahele edilir. Psikoterapi süreci zaman alan bir süreçtir ve kalıcı çözüme yönelik adımlar atılır. Danışanın sorununa göre bu süreç 3 ay ile 1 yıl arasında değişebilir. Tabi bu danışanın terapi süresi içindeki katılımcı tavrı yada dirençli yaklaşımından ötürü süreç uzayabilir yada kısalabilir. Danışanın içinde devam eden hayatı içindeki yaşadıklarıda bu süreci etkiler.

Psikiyatr

Üniversiteleri tıp fakültesinden mezun olduktan sonra alanında ihtisas yaparak Psikiyatr ünvanını alırlar. Psikiyatrlar genelde hastanelerde ve özel ofislerinde çalışırlar. 
Terapi süreci: Genelde psikiyatrların bakış açısında tanı-tedavi ön plandadır. Semptomlar hastadan dinlenir bu çerçevede DSM-4 Tanı ve tedavi kriterleri kitabının belirttiği kurallara göre hastaya tanı konulur daha sonra tedavi aşamasına geçilir. Tedavi aşamasında psikiyatrlar genelde psikofarmoterapi ( ilaç tedavisi ) uygularlar. Hastanın tanısına göre hazırlanan tedavi daha sonraki seansta hastaya etki edip etmeme durumuna göre doz ayarlaması yapılır yada farklı bir ilaç verilir. Eğer Psikiyatr psikoterapi yapmayı düşünüyorsa okurken yada mezun olduktan sonra terapi yöntemleri ile ilgili eğitim alması gerekir.

Psikolog ve psikiyatr ülkemizde fazla olmadığı için talebi karşılamakta yeterli olamyabiliyorlar ama son zamanlarda sanırım bu sorunda aşılmak üzere. Bu boşluktan fırsat bulan psikoloji eğitimi almamış ama bu alana ilgisi olan insanlar ,bazı eğitimler alarak danışan almaktadırlar. Psikoloji alanı bir yasa ile korunmadığı için bu kişiler kolaylıkla bunu yapabilmektedirler. Bu ne kadar etik olmasa da yasa olmadığı için insanlar ellerini kollarını sallayarak psikoterapi yapmaktadırlar ve yapmakla da kalmayıp kendilerini psikolog olarak tanıtıyorlar. Psikoterapi süreci alınan birkaç eğitimle yapılabilecek bir süreç değildir. İyi analiz ister ve danışana söylenen herşey onlar için çok önemlidir. Bu insanların danışanları yanlış yönlendirme ihtimalleri çok yüksektir. 

Eğer psikolojik yardım almaya karar verdiyseniz, yardım alacağınız kişiyi iyice araştırın ve ona göre başvuru yapın yoksa yardım alayım derken daha yanlış yönlendirmelere maruz kalabilirsiniz. Bunun için başvuru yapacağınız kişinin hangi meslek dalına mensup olduğunu iyice araştırın.

Psikolog  Ayhan ALTAŞ – Bursa