Bir süredir bu konu hakkında bir şeyler yazmak istiyordum ama farklı konular bir şekilde ön plana çıktığı için yazamamıştım. Bugün size ilişkilerin başlangıcında yaşanan ve süreçte attığımız adımlar sonrası ortaya çıkan ilişki süresini belirleyen durumlar hakkında bilgiler vereceğim.

Hiç kimse bir ilişkiyi bitirmek için başlamaz ama bazen ilişkinin gidişatı ilişkinin ömrünü belirler. Özellikle bayanlardan sıklıkla duyduğum ilişkim kısa sürede bitiyor. için neler yapmalıyım gibi sorular üzerine bu makaleyi ele alıyorum.

Uzun süreli bir ilişki için nelere dikkat etmeliyim?

Tanışma,

Öncelikle ilişkiyi başlattığınız platform ilişkinin seviyesini belirliyor. Yapılan araştırmalara göre sanal ortamda başlayan ilişkilerin %70’inden fazlası reel ortama  geçmeden bitiyor. Sanal ortam başlayan ilişkiler daha yüzeysel ve daha hızlı paylaşımı hedefleyen ilişkiler olduğu için ömrü çok uzun olmuyor. Ama siz ben bu konuda istisna olacağım diyorsanız evet bu da mümkündür.

Arkadaş olun…

Uzun süreli bir ilişki için öncelikle bir platformda veya arkadaş ortamında başlayan ilişkileri tercih edin. Sosyal ortamda veya arkadaş ortamında tanışılan kişi ile öncelikli olarak ilişkiye başlamadan önce arkadaş olarak zaman geçirmek gerekiyor. Beğendiğiniz hoşlandığınız  ve sevgili olabileceğini düşündüğünüz kişi ile arkadaş olarak bir süre tanıyın. Bu süre en az 2 ay olsun ve süre zarfında ilişki yaşamayı düşündüğünüz kişi ile normal bir arkadaşınızla nasılsanız onunla da o şekilde olmanızda yarar var. 2 aylık sürede onu tanımaya çalışın, gözlem yapın. Size ne kadar uyduğuna, sizin ona ne kadar uyduğunuza ve ilerde sevgili olarak ne kadar uyacağınıza bir bakın.

sevgili

Sevgili olmanın başlangıcı

Arkadaşlık süreci çok güzel geçti ve daha duygusal şeyler paylaşmaya karar verdiniz. Bu konuda aceleci olmayın. El ele tutuşma için bir başlangıç olabilir ama daha ilerisi için çok erken. Bu süreçte erkek arkadaşınız sizden daha fazlasını bekliyor ve size baskı yapıyorsa bunu eksi olarak yazın ve elinizde bulunsun. Sizi, siz olduğunuz için mi seviyor yoksa bazı ihtiyaçlarını gidermek için mi? bunun ayrımına varın çünkü ilişkinin daha başlarındasınız belki bir sene sonra yaşanacak bir şeyi bugün yaşarsanız ilişkinin ömrü bir sene kısalmış olacaktır. En az iki ay el ele tutuşmaktan öteye geçmeyin ve bu süre içinde duygularını nasıl ifade ettiğine, size nasıl davrandığına, insan ilişkilerinin nasıl olduğunu gözlemleyin.

İlk öpücük…

Bu özel bir davranıştır ve gerçekten sizin için özel olduğuna karar verdiğiniz kişi ile yaşayacağınız bir paylaşımdır. Erkek arkadaşınız sizin için gerçekten özel olduğuna inanıyorsanız o zaman gerçekleştirin. Bunun içinde ilişkinin en az altı aylık bir ilişki olmasına dikkat edin. Çünkü hayatımızda yaşayacağımız bazı özel anlar vardır ve bu özel anları çok kısa sürede yaşar ve bitirirsek artık yaşanacak özel an kalmayacak ve ilişkiniz sona erecektir. Erkeklerin genelinde bu özel anlara ne kadar sürede ulaşırsa ilişkinin önemi o derece büyük olacaktır. Bunun genelde önemli olmadığını söylerler ama %90’ı önemser.

İlk Cinsel Yakınlaşma…

Cinsellik çok özel bir andır, ülkemizde evlilik öncesi yaşanan cinsel birliktelik çok hoş karşılanmazken bu kişinin tercihine kalmış bir şeydir. Eğer bir cinsel paylaşım içinde bulunmak istiyorsanız, bunu tanıdığınız,sevdiğiniz ve güvendiğiniz kişi ile yaşamalısınız. Bunu yaşayacağınız kişi ile ilişkinizin en az bir yıldır devam ediyor olması gerekir. Cinselliği erkek arkadaşınızın veya kız arkadaşınızın baskısı ile yaşıyorsanız burada bir problem var demektir. Bunu sizinde gerçekten istiyor olmanız gerekir. İstemediğiniz halde partnerinizin baskısı sonrası bunu yaşıyorsanız, kısa bir süre sonra partnerinizin size karşı davranışları ve yaklaşımı değişmesi olası bir durumdur.

Kültürel Yapı

İlişkinin başlarında yaşamış olduğunuz aşk ve sevgi çok üst düzeyde olduğu için siz sadece bu duygulara odaklanırsınız ve diğer etkenleri görmezsiniz. Ama duygular bir süre sonra normalleşir ve etrafınızda ki ilişkinizi etkileyen diğer etmenleri görmeye başlarsınız. Bu duruma genelde insanlar “sen değiştin” gibi tepkiler verir. Aslında değişen insan değildir, değişen partnerinize karşı hissettiğiniz duyguların düzeyidir.

Kültürel yapı ilişkini başlarında çok ön planda değildir ama ilişkilere ailelerde dahil olunca en ön plana çıkar. İlişkilerin ve evliliklerin bitmesinde ailelerin uyuşmamaları en önemli etkenlerdendir. Kültürel anlamda birbirinize yakın olmanız çok önemlidir. Farklı kültürel yapıda ki kişilerin ilişkileri daha kısa sürmektedir.

***Bu konu hakkında yazdıklarım bilimsel araştırmalara dayanan bir gerçek değildir. Mesleki anlamda bu konu hakkında yaptığım çalışmalar, mesleki bilgim ve deneyimlerim sonucu gözlemlediğim şeylerdir.

– Bursa

Psikoterapist & Hipnoterapist & Terapisti