Makaleyi video olarak izlemek için tıklayınız…

Merhaba arkadaşlar son zamanlarda yaşanan doğal afetler sonrası özellikle deprem kaygısı ile alakalı çok sorular geldi. Bunların arasında en sık görülen ise sürekli sallanıyor hissiydi. Bunun yanı sıra basit bir sallanmaya  (yatağın sandalyenin sallanması gibi) deprem diye algılayıp panikleme de sık karşılaşılan durumlardan birisiydi. 

Sürekli farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Vertigo, orta kulak problemleri bazı nörolojik ve fizyoloik sorunlardan kaynaklanabilir. Öncelikli olarak bu durumun fizyolojik olup olmadığını anlamak adına ilgili birimin doktorlarından muayene olmak doğru adım olacaktır. 

Yapılan fizyolojik muayene sonrasında sorunun psikolojik olduğu düşünülüyorsa o zaman işin psikolojik boyutlarını ele almak doğru olacaktır. Sallanma hissi sıklıkla kaygı problemi yaşayan kişilerde görülmektedir. Bu his olumsuz bir düşünce tarafından tetiklenmektedir. Tetikleyici düşünce sıklıkla bayılacağım, deprem olacak, kötü bir şey olacak gibi düşünceler olabilir. Bu düşünceler kaygı düzeyini artırır ve sallanma hissi daha da artar. 

Burada mevcut problemin artması kişilerin sallanma hissini yok etme çabasından kaynaklanır. Sallanma hissi yerine işlevsel olmayan düşüncelerin ve kaygı düzeyinin azalması daha doğru adım olacaktır. Bunlarla alakalı kaygı düzeyini azaltacak ( fiziksel egzersizleri, nefes egzersizleri) yöntemler yapmak önemli bir adımdır.

Kaygı düzeyini azaltacak yöntemler yapmanıza rağmen sallanma hissi ve kaygı düzeyi değişmiyorsa bir uzmandan psikolojik destek almanız gerekecektir. Sallanma hissi bir travmaya bağlı ortaya çıkmamışsa genelde hipnoterapi yöntemi başarılı sonuçlar verecektir. Eğer bir ile tetikleniyorsa terapi daha doğru tercih olacaktır.

Uzman Klinik Ayhan ALTAŞ – Bursa