Yaklaşık 5-6 gün önce  Mehmet PİŞKİN’in facebook hesabına öncesi koyduğu video ile insanların dikkati tekrar intihar üzerine çekildi. Yayınladığı videonun başlarında gayet sakin gözlerinin içi gülüyor gibiydi. İlerleyen dakikalarda ise gittikçe donuklaşmaya ve sanki başlarda ki ifade bir zorlama sonucu yapılıyormuş hissi yarattı. Ailesine ve arkadaşlarına bazı mesajlar vererek kendini ifade ettikten sonra kendisini doğalgaz borusuna asarak intihar etti.

Tüik verilerine göre 2013 yılında 3189 kişi intihar etmiş. Yani ülkemizde intihar ilk değil ama bu intiharı ilk yapan bu kadar etkilemesinin nedeni ise medyada çok kısa zamanda yayılması  ve insanların dikkati bu videoya çekmesi oldu.

İntihar, ölüm sonucunu doğuracağını bildiği halde kişinin yaptığı bir eylemdir. Özellikle major depresyonda ve borderline ( sınır ) kişilik bozukluklarında sıklıkla görülür. Kadınlarda  erkeklere oranla daha çok intihar girişimi görülür. Fakat erkeklerin intihar girişiminin tamamlanması kadınlara oranla daha yüksektir.

Mehmet PİŞKİN’in olayına bakacak olursak; hayata dair motivasyonun kalmadığını ve sorunları çözme adına adımlar atmasına rağmen çözemediğinden bahsediyor. İntihar düşüncesini arkadaşlarına ve doktoruna dolaylı ya da doğrudan anlattığını ifade ediyor.

Peki İntihar Önlenebilir mi?

İntihar etmeyi düşünen kişiler öncesinde mutlaka bunun mesajını verirler. Bu mesaj bazen düşüncelerle bazen duygusal durumla bazen de davranışlarda verilir.

İntihar düşüncesi  olan kişilerin düşünceleri

 • Hiçbir şey yapmak istemezler
 • Sıklıkla hayattan zevk alamadıklarını
 • Hayatın anlamsız olduğunu
 • Yaşama motivasyonunu kaybettiğini
 • Sıklıkla intiharı

İfade ederler.

İntihar düşüncesi  olan kişilerin duyguları

 • Ümitsizdirler
 • Üzüntülüdürler
 • Sıklıkla acı çektiklerini ifade ederler.
 • Sık sık duygusal değişimler yaşarlar.
 • İntihar kararını verdikten sonra bir mutluluk ortaya çıkar.

İntihar düşüncesi  olan kişilerin davranışları

 • İnsanlardan uzaklaşırlar
 • Kaygılı davranışlar sergilerler
 • Kendi içine kapanır
 • Riskli davranışlar sergiler

İntihar riski olan kişilere yaklaşım,

Mehmet PİŞKİN’in intiharı öncesi kendi ifadesine göre bunun mesajını bir şekilde vermiştir. Arkadaşları ve doktoru ile bu konuyu konuşmuş, çözme adına adımlar atmış ama başarılı olamamıştır. Davranışlarından intihara meyili olduğunu düşündüğümüz birisi varsa öncelikle terapiye yönlendirme  adına adımlar atabiliriz. Eğer tedaviye yanaşmıyorsa bu kişiyi sık sık kontrol etmek ve yalnız bırakmama adına gereken ne varsa yapabiliriz. Duygusal anlamda onu anladığımızı ve yanında olduğumuzu bunun bir süreç olduğunu ve daha sonra bu sürecin biteceğinin mesajını verebiliriz.

Elbette karar vermiş bir insanı kararından döndürmek zordur fakat imkansız değildir. Çoğu zaman intihar düşünceleri ve davranışları “problem yaşıyorum ve yardıma ihtiyacım varın” mesajını veriyordur. Bu mesaj iyi bir şekilde anlaşılırsa intiharı düşünen kişiye yardımcı olabiliriz.

Mehmet PİŞKİN’in hayatına ve intiharına bakınca bir çok kişide “Benim durumum daha kötü” düşüncesini ortaya çıkardı. Burada ortaya çıkan başka bir problem ise daha kötü durumda olduğunu düşünen kişilerin Mehmet PİŞKİN gibi intihar eylemini gerçekleştirmesi riskidir. Facebook,twitter, gibi sosyal medya araçlarında yapılan yorumlara bakılınca şu gibi yorumlar dikkatımı çekti.

-Mehmet bize mesaj veriyor…

-Belki de çözümü intiharda aramak gerekiyor.

-Doğru olanı yapmış, sıra bana da gelecek

Ve dahası…

Bu olay özellikle hayatında ciddi sıkıntılar yaşadığını düşünen insanları fazlasıyla etkiledi ve etkilemeye devam etmektedir. Bu bağlamda videonun daha fazla yayılması çıkmazda olduğunu düşünen insanlar için ciddi bir riskte oluşturmaktadır. Açıkçası bu video sonrası özellikle ergenlik dönemi sorunları yaşayan bireyler bu yolu seçmesi konusunda tedirginim.

Bir kesim tarafından da bu olay çok sempatikte karşılandı. O insanı anlama çabasından yola çıkan bir duyguydu ama sanki özendirici bir yanı da var gibi…Videonun bu kadar çok paylaşılması ve yayılması farkındalık yaratmaktan ziyade intihar düşüncesini tetiklediğini düşünüyorum.  İntiharı düşünüyor musun ? diye sormak kişinin aklına intiharı getirirden bahsetmiyorum. Bunun öyle olmadığını biliyorum ama biliyorsunuz ki internette birileri bir şey yapıyor. Sosyal medya aracılığı ile bu bir akım haline gelebiliyor. Sosyal medyanın bu yönünü de göz ardı etmemek için daha dikkatli davranılması kanısındayım.

 

Psikolog Ayhan ALTAŞ – Bursa

& Hipnoterapist & Emdr Terapisti