kanalımıza abone olmak için tıklayınız…

İnsan bazen geçmişte yaşamış olduğu olaylardan dolayı kendine acımasız davranabilir. Bu acımasızca davranma sonrası kendine aşırı derecede suçlama ve eleştiri ortaya çıkar. Bu bilgilerden yola çıkarak yakın zamanda çalıştığım danışanımın seansından bahsetmek istiyorum. Danışanım geçmişte yaşadığı olaylardan dolayı kendini aşırı derecede suçluyor ve aşırı derecede eleştiriyordu. Danışanıma şunu söyledim, bu olayı sen değil de bir başkası yaşamış olsaydı ve bu yaşadığı olayı sana gelip anlatsaydı sen ona nasıl davranırdın ? Bunu söyledikten sonra danışanım önce bir duraksadı ve sonra sarılırdım diye cevap verdi. Burada araya girdim ve danışanıma şunu söyledim, senin de kendini suçlamayı ve eleştirmeyi bırakıp kendine sarılmaya ihtiyacın var.

Bu diyalog sonrası danışan kendisine ne kadar acımasızca davrandığının farkına vardı ve bundan sonra kendine daha fazla şefkat ve daha fazla anlayışla yaklaşması gerektiğini ifade etti. Bazı olaylar bizi her ne kadar olumsuz etkilese de o olaylar sonrası kendimizi acımasızca suçlamaya ve eleştirmeye değil kendimize anlamaya ve şefkate ihtiyacımız var.

Yaşadığımız kötü olaylar sonrası ihtiyacımız olan şey kendimizi suçlama ve eleştirme değil kendimizi anlama ve kendimize şefkat göstermektir. Bazen olayın içine o kadar çok giriyoruz ki buda bizi duygusal anlamda ciddi olarak olumsuz etkiliyor ve kendimizi aşırı derecede eleştiriyoruz.

Bazen olayların dışına çıkıp kendimizi dışarıdan izlememiz gerekiyor. Kendimize dışarıdan baktığımızda o duyguların aslında o kadar büyük olmadığını bizi o kadar rahatsız etmemesi gerektiğini fark ediyoruz. Buda kendimize daha şefkatli ve daha anlayışla yaklaşmamıza yardımcı oluyor.

Uzm. Klinik Ayhan ALTAŞ