Hayatınızda problem olmasını sağlayacak hiçbir şey yokken neden   yaşıyor olabilirsiniz?

yaşayan danışanlarımız sorunlarını anlatırken hayatımda bu sorunu ortaya çıkarmasını sağlayacak hiçbir şey yaşamamama rağmen bu durum nasıl oluyor da ortaya çıkıyor diye soruyorlar. Hayatımda her şey yolunda sorun olarak tanımlayacağım bir şey yok gibi açıklamalar yaparak ortaya çıkan durumun anlamsızlığını anlatmaya çalışıyorlar. Bir psikolojik problemin ortaya çıkması için illa belirgin bir olay veya olaylar olmak zorunda değildir. Bazen küçük küçük olayların birikimi sonucu da psikolojik problemler ortaya çıkabilir. O an yaşanan küçük olaylar her ne kadar o anda sizi rahatsız etmemesine rağmen temel düşüncesi aynı olan farklı olayların bir araya gelmesi sonucu da sorunlar yaşanabilir. Veya çok az rahatsız eden bir olaya uzun süre maruz kalma da kişinin psikolojik problem yaşamasına neden olabilir.

olumsuz-dusunce-manset

Örneğin elinizde bir bardak tuttuğunuzu düşünün, bardağı elinizde bir saat tutarsanız bir saatten sonra rahatsız etmeye başlar ama bununla baş edebilirsiniz. Bardağı bir gün tutarsanız daha fazla rahatsız eder ama bununla yine baş edebilirsiniz. Bardağı bir hafta bırakmadan tuttuğunuzu düşünürseniz artık bardağı taşımak sizi daha çok rahatsız eder ve baş edemez hale gelirsiniz. Parmaklarınız ağrımaya başlar, eliniz ve kolunuz ağrımaya başlar. Siz de elinizin ve kolunuzun ağrımasından rahatsız olduğunuz için elinizin ve kolunuzun ağrısını azaltmak için ağrı kesici alırsınız ama geçmez. Doktora gidersiniz ve doktor elinizin kolunuzun ağrıdığını anlatırsınız. Doktor bakar ve  elinizde, kolunuzda ağrının ortaya çıkması için bir fizyolojik neden olmadığını söyler. Ağrı devam ettiği için o doktor bulamadı dersiniz ve başka doktora gidersiniz. Durumu anlatırsınız ve doktor muayene yapar, tetkik yapar bir şey çıkmaz. Ağrı kesici ilaçlar kullanırsınız ilaçlar bir süre ağrınızı keser ama sonra ağrının tekrar devam ettiğini fark edersiniz. Doktor sayısı üç olur dört olur ve sonuç değişmeyince doktorlardan birisi bunun psikolojik olabileceğini söyler. Sizde ne alaka ya dersiniz benim kolum ağrıyor ama başka çarede bulamayınca ne yaparsınız bir psikoloğa bir şekilde gidersiniz ve o da psikolojik muayene yapar ve sorunların geçmişte olabileceğini söyler. Sizde hiç travmatik bir şey yaşamadığınızı anlatırsınız. İşte tamda burada o sizi çok rahatsız etmeyen bardak ortaya çıkar. Aynı bu bardak örneğinde olduğu gibi küçük ve sizi çok rahatsız etmeyen ama arka planda rahatsızlığı gün geçtikçe artan fakat sizin bilinçli zihninizle fark etmediğiniz o olaya gidersiniz.

Geçmişte bir sorunum yok hayatım çok iyiydi diyen danışanlarımızda genel de şu tepkilerle karşılaşırım ‘’Bu olayın beni bu kadar etkilediğini bilmiyordum, unuttum sanmıştım bu olayı, bu olay uzun zamandır aklıma bile gelmiyordu, evet bu olayı hatırladım’’ gibi açıklamalar yapmaktadırlar. Eğer vücudunuz bir şekilde sinyal veriyorsa bir anlamı vardır…

Tabi bu olaya siz bilinçli zihninizle gidemezsiniz farklı terapötik  (Hipnoterapi, Emdr Terapi) çalışmalarla ulaşılabilir.

Yani eğer hayatınızda yolunda gitmeyen bir şey varsa ve bu şey fiziksel sorunlara neden olduysa, yaşam kalitenizi düşürdüyse, hayatınızın işlerliğini olumsuz etkiliyorsa almanızda yarar vardır.

 

Yazan:  Psikolog Ayhan ALTAŞ