Anlattıklarımın gizliliği güven altında mı?

Terapide gizlilik en önem verdiğimiz konulardandır. Çok yakın aile fertlerine bile sizin izniniz olmadan anlattıklarınız paylaşılmaz. Terapist ve sizin aranızda kalacak gizli bilgilerdir.

ile psikiyatristin farkı nedir?

Psikologlar, bölümü mezunudur,Psikiyatristler, psikiyatri ihtisası yapmış doktorladır.Psikologların yaklaşımı daha çok psikoterapidir,psikiyatristlerin ise psiko-farmaterapi (ilaç tedavisi)’dir. Daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız…

Ne zaman almalıyım?

Yaşadığınız sorunlar, hayatınızın işlevselliğini bozmaya başladıysa, yaşam kalitenizi belirgin düzeyde düşürüyorsa, ve enaz 3 aydır devam eden bir durum ise psikolojik yardım almanızda yarar var.

Gideceğim uzmanı nasıl seçmeliyim?

Yaşadığınız probleme ve tercih ettiğiniz terapi yöntemine göre bir uzman seçmenizde fayda var. İlaç tedavisi istiyorsanız psikiyatriste, almak istiyorsanız psikoterapi eğitimi almış bir psikoloğu seçmeniz daha doğru olacaktır. Daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız…

En iyi psikoloğu nasıl bulurum?

Burada önemli olan psikoloğun aldığı eğitim ve deneyimi ama en iyi psikolog diye birşey yoktur. Bir psikolog her alanda çok iyi olamaz. Hangi alanda kendini geliştirdiyse o alanda iyi bir psikolog olabilir. Önemli olan başka bir nokta ise terapi yöntemi, seçtiğiniz yöntemi her psikolog uygulabilir anlamına gelmez. Psikologlar farklı terapi eğitimi alırlar ve ona göre uygularlar.

Bir seans ne kadar sürer?

Bir seans ortalama 45-50 dk arası sürmektedir. Seansın sonlarına doğru danışanı üst düzeyde rahatsız eden bir ortaya çıktıysa terapi süresi uzayabilir. Uzamasının nedeni ise danışanı o duygular içinde terapi odasından görmemektir.

Ne sıklıkla seans yapılır?

Danışanın durumuna göre değişmekle birlikte genelde haftada bir seans yapılmaktadır. Bazı durumlarda haftada 2 veya 3 seans yapılabilir. Terapinin ilerleyen aşamalarında seasnlar iki haftada bir seans veya ayda bir seans yapılabilir.

Neden haftada bir seans yapılır?

Terapi sonrası danışanda bir etki ortaya çıkar. Bu olumlu durum etkisini kaybetmeden üzerine yeni bir seans yapılarak olumlu etkinin devam etmesi gerekir. Bu anlamda ilerlemenin sağlanabilmesi için özellikle terapinin başlarında haftada bir seans olması önemlidir.

Haftada 2-3 seans görüşerek daha hızlı sonuç alınır mı?

Bazı danışanlar daha sık görüşerek daha çabuk sonuç elde etmek isterler. Terapist danışanın durumuna göre en uygun terapi sıklığını belirtecektir. Bu bir süreçtir ve en iyi sonucu almak için zaman önemlidir. Terapi aralığının uzaması terapiyi olumsuz etkileyeceği gibi terapinin çok sık olması da olumsuz etkileyebilir. Terapinin gidişatına göre terapi sıklığı değişebilir. Bazı özel durumlarda daha sık görüşülebilir.

 Her yapar mı?

Psikoloji okuyan herkes psikolog ünvanı ile mezun olur fakat psikolojinin farklı alt alanları vardır. Bu alt alanlarda çalışan her psikolog terapi yapmaz. Terapi yapabilmesi için kişinin klinik psikoloji alanında çalışıyor olması gerekir. Ayrıca terapi yapabilmesi için lisans eğitiminin yanı sıra terapi eğitimleri alması gerekir. Psikologlar almış olduğu terapi eğitimleri alanında terapi yapabilirler.

Psikolog ilaç verebilir mi?

Psikologlar aldığı eğitim ile alakalı terapi yöntemleri uygularlar yani ilaç vermezler. Farklı ülkelerde psikofarmakoloji eğitimi alan psikologlar ilaç tedavisi başlayabiliyor. Ülkemizde eğitimini bile alsa doktorlar dışında kimse ilaç tedavisi uygulamamaktadır. Psikolog, danışanın ilaç kullanması gerektiğini düşünüyorsa psikiyatriste yönlendirmelidir.

Hastalığım tekrarlar mı?

Terapilerde ki amaç kişinin yaşamış olduğu sorunu kalıcı bir şekilde çözmektir. Terapi alan bir kişi aynı durumla tekrar karşılabilir fakat tepkileri eskiden daha farklı olacaktır. Daha kontrol edilebilir tepkiler verecektir. Bazı durumlarda ise danışan duygu ve düşüncelerini  kontrol edemeyebilir. Bu durumda alınan terapiler ise daha önce ki terapi sürecine göre daha kısa süreler olacaktır.

– Bursa

Psikoterapist & Hipnoterapist & Emdr Terapisti