Cinsel terapilerde genelde kullanılan yöntem yapılandırılmış davranışçı yöntemidir. Bu yöntem özellikle cinsel terapilerde etkili sonuçlar vermektedir.Fakat kişinin yaşadığı çok üst düzeydeyse verilen ödevleri yapmak oldukça zorlaşacaktır hatta bazen mümkün olmayacaktır.

(cinsel ilişkiye girememe), kadınların yaşadığı üst düzey kaygı ve öğrenilmiş yanlış bilgiler sonrası vajina kaslarının aşırı kasılması sonucu ortaya çıkan bir psikolojik rahatsızlıktır. Kadınların yaklaşık %1’inde görülmektedir. Bu üst düzey kaygıyı ve öğrenilmiş yanlış bilgileri ortaya çıkaran ise kişinin geçmişte yaşadığı olaylardır. Geçmişte yaşadığı cinsel saldırı, taciz, cinsel istismar gibi travmatik bir olay varsa, ailesinin cinsel konularda yaptığı baskı, katı dini inançlar, ilk ilişkinin çok ağrılı olması da bu durumu ortaya çıkarabiliyor. Vajinasının boyutu ile ilgili yanlış bilgileri vardır ve vajinasının içerisine herhangi bir şey giremeyecek kadar küçük olduğuna inanılar. Kişinin yaşamış olduğu kaygı sonucu ortaya çıkan istemsiz kasılmalar sonucu cinsel ilişki gerçekleşemez. Bu kasılmalar bazen kaygı sonrası bazende kasılmalar sonrası kaygı artabilir.Kadınlar genelde bu durumu cinsel yakınlaşma veya vajinal muayenede farkedeceklerdir.

Cinsel terapi aşamasında danışana verilen egzersizleri danışan, sorunsuz bir şekilde yapabilirse kısa zamanda sorunu çözecektir. Fakat bazen kişi yaşamış olduğu kaygıları normalleştiremediği için bu egzersizleri yapmakta zorlanır. Burada kaygıyı kontrol altında tutabilmesi adına danışana bazı gevşeme egzersizleri öğretilecektir. Bu egzersizler kişinin yaşamış olduğu kaygıyı kontrol altına almasına yardımcı olabilir.

Bazen danışan, geçmişte yaşamış olduğu travmatik olayın etkisini atamadığı için kaygı normalleşse bile cinsel ilişkiyi istemeyebilir. İstemsiz kasılmalar devam edecektir ve sorun çözülemeyecektir. Böyle bir durum varsa cinsel zora girebilir. uzar ve danışan egzersizleri yapamayabilir.

cinsel terapi1

ile danışanın geçmişte yaşadığı travmatik olaylarla ilgili algılarının değişmesine ve geçmişte yaşanan olayların etkisinin yok olmasına yardımcı olacaktır. Kişinin geçmişte yaşadığı olayla ilgili bakış açısı değiştikçe yaklaşımı da değişecektir. Bunun sonucunda danışana verilen egzersizleri daha rahat bir şekilde uygulamasına yardımcı olacaktır.

Vajinismus terapisinde yapılandırılmış davranışçı terapi, emdr terapi ile desteklenerek daha kısa zamanda sonuç alınması hedeflenmektedir.

Emdr Hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

– Bursa

& Hipnoterapist & Emdr Terapisti