Bu makaleyi video olarak izlemek için tıklayınız…

Son zamanlarda  sıklıkla başvurulan sanki boğazına bir şey takılmış ve yediklerim boğazımdan  gitmeyecek gibi, yediklerim boğazımdan geçmeyecek ve yerken boğulacağım gibi his olan  psikolojik yutkunma problemi ile alakalı bilgiler vereceğim. Her ne kadar yutkunma fizyolojik bir eylem olsa da fizyolojik nedenlerden kaynaklandığı gibi zaman zaman psikolojik nedenlerden de kaynaklanmaktadır.

Ben  size psikolojik nedenlerinden bahsedeceğim. Öncelikle sıklıkla kaygı problemi yaşayan kişilerde gözükmektedir. Yaşanan kötü olaylar sonrası ortaya çıkan kaygı kişide fizyolojik sorunlara neden olabilmektedir. Bunlardan birisi de yutkunma sorunudur.

Peki bu sorun ne oluyor da oluşuyor? Genelde kişiler  yakın geçmişte onları olumsuz etkileyecek olaylar yaşamışlardır. Bu olumsuz olaylar esnasında kendini ifade edememiş, konuşamamış ve hani derler ya kelimeler boğazıma  dizildi ve yutkunamadım  diye işte o esnada bu problem ortaya çıkmıştır.

İnsanlar yaşanan durumun fizyolojik bir problem olduğunu düşünerek farklı birimlere başvurup bunun fizyolojik olmadığını öğrendiğinde bize gelirler.

Başvuranların  çoğu bunun fizyolojik müdahele ile geçeceğini düşünsede psikoterapi bu problemin aşılmasında en etkili yöntemdir.

Danışanlar bize problemi  olarak aktarsa da biz hep bunun arkasına bakarız. Sonuca odaklanıp yutkunmayı yok etmeye çalışsa da biz sonuca değil de daha çok nedene odaklanırız.

Bu aşamada danışanlara psikolojik kaynaklı oluşan yutkunma probleminin bir sorun karşısında kendini ifade edememeden veya yaşanan bir haksızlık sonrası söylemek istediklerini söyleyememeden kaynaklanabileceğini ifade ettiğimizde danışanlarda bir ampul yanar gibi olayları hatırlama ortaya çıkar.

Bu hatırlama sonrası  danışanlar bize olayları anlatmaya başlarlar . Bize anlatmaları onları  rahatlatacaktır. Bu rahatlama kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir fakat bu iyi hissetme iyileşmek için yeterli değildir. İyileşme için temeldeki sorunu çözme adına bazı terapötik adımlar atmak gerekecektir.

Bu sorunu yaşayan kisilere öncelikle almalarını öneriyorum. Bunun yanı sıra yemek yiyememeye ne kadar odaklanirlarsa sorun o kadar artar. Eğer yiyemiyorsanız kendinizi zorlamayınız bu durum sizi öldürmez. Sadece biraz kilo verirsiniz ama bunun üstesinden geldikçe yeme normale dönecek ve tekrar eski kilonuza geleceksiniz.

Ne kadar çok  yemek yiyemiyorum düşüncesinin oluşturduğu kaygıya odaklanırsanız sorununuz o kadar artar. Yani siz onu çözme adına stres yaptıkça sorun daha da büyüyecektir.  Sakin kalıp yiyemiyorsanız yemeyin dikkatinizi normal hayatınıza odaklamaya çalışın. Bu aşamada yapılacak  fiziksel ve nefes egzersizleri kaygı  düzeyinizi azaltacaktır.

Kaygının azalması sorunla baş etmenize destek olacaktır. Toparlayacak olursak yiyemiyorsanız yemeyin, yemek için zorlamayın,  gevşeme egzersizleri yapın, dikkatinizi meşgul edecek size iyi gelecek şeylere yönelin ve en önemlisi psikolojik destek alın.

Konuyla alakalı daha fazla bilgiye ulaşmak için Kanalımızda ki videolara göz atmanızı öneririm.

Uzman Klinik