32
       İnsanlar hayatlarının her döneminde çok farklı duygular yaşıyorlar, bu duygular bazen bizi mutlu eden olaylar sonucu yaşanan duygular, bazen de bizi rahatsız eden olaylar sonucu yaşanan duygulardır. Bazı duygular vardır önce bizi mutlu eder ama sonra mutsuzluğa itebilir. Bunlardan bir tanesi de aşktır. Aşk insanların hep yaşamak istediği fakat yaşadıktan sonra da yaşadığı olumsuzluklar sonucu içinden atmak istediği ama atamadığı bir duyguya dönüşür.
 
Ahmet 18 yaşında ve hayatında belki birçok yaşamış ama aşkı henüz deneyimleme imkânı olmamıştı. Ta ki Serap ile karşılaşana kadar, Ahmet’ in tabiri ile aşk sanki bir ayın tutulması gibi bir şeydi. Serap’ı gördüğünde nefes alıp verişi hızlanıyor, kalp atışları tavan yapıyor, hep Serap’ı görmek için fırsat yaratmaya çalışıyordu. Nihayetinde Serap ile tanıştı ve duygusunun karşılıksız olmadığı öğrendi. Bu an onun için belki hayatında yaşayacağı en önemli anlardan biriydi kelimelerle tarif edilebilecek bir duygu değildi. Ancak yaşayan bilebilirdi bunu, yazıyla ya da sözle ifade edilecek bir his değildi. Ondan sonraki günler tek kelime ile muhteşemdi, tam 2 ay Ahmet için çok güzel geçmişti ta ki bir sabah telefonuna gelen mesaja kadar şöyle diyordu Serap ‘’Tanıdığım en iyi insansın, ben senin sevgini hak etmiyorum, sen daha iyilerine layıksın ayrılmalıyız! Böyle olması gerekiyordu’’ diye bitiriyordu mesajını. Gözleri dolmuştu yaşların akmaması için zor tutuyordu kendini ama buna engel olamıyordu, 2 saat hiç durmadan ağlamıştı, artık gözyaşı kalmamıştı yoksa bir o kadar daha ağlayabilirdi. Kendini şöyle ifade ediyordu Ahmet ‘’ Gözlerim kıpkırmızı oldu artık açamıyordum tam 2 saat ağlamışım, yatağa attım kendimi ve orda uyuya kalmışım ertesi sabaha kadar uyanmadım, rüyamda o kadar ilginç şeyler gördüm ki…
       Uyandığımda rüya olsun diye dua ettim ve hemen telefona uzandım mesaj bölümünü açtım hala orada duruyordu yaşadıklarım rüya değildi, tekrar gözlerim doldu ama bu sefer ağlayamadım sanki içimde bir şey gözyaşlarımı durduruyordu. Hiç aklımdan çıkmıyordu unutamıyordum, düşünüyordum ve üzülüyordum sadece. Daha sonra Serap’ı unutmak için başka birileriyle çıkmaya başladım. Çivi çiviyi söker hesabı ama olmadı aradan tam 15 yıl geçti hala aklımda Serap var ben nasıl unutacağım, artık Serap’ı silmek istiyorum beynimden yok etmek istiyorum. Onu unutmak için yapmadığım şey kalmadı her şeyi denedim hatta bir sürü kadınla birlikte oldum. Yinede Unutamadım, Unutamıyorum da…’’
 
       Ahmet Bey ilişkisini böyle anlatıyordu, Birini unutmak ve onu unutmak için başka birilerini hayatına dâhil etmek unutmayı sağlar mı? Ya da bu çivi çiviyi söker mantığı ne kadar işe yarar. Birini unutmak için başka birine mi ihtiyacımız vardır?
 
Birisini unutma diye bir şey yoktur, hiç kimse unutulmaz eğer birisini unutmaya ya da düşünmemeye çalışıyorsanız bilin ki o kişiyi hiç unutamayacaksınız ve düşünmemeye çalıştıkça daha çok düşüneceksiniz. Bir şeyi bilinçli olarak düşünmeme diye bir şey yoktur. İkisi birbirinden bağımsızdır, şimdi ben size eşinizi ( sevgilinizi ) düşünmeyin desem hemen aklınıza o gelir. Bunun gibi bir şeyi düşünmeme süreci aslında bir düşünme sürecidir.
 
       Şimdi tekrar düşünelim çivi çiviyi söker mi? Elbette sökmez. Birisini unutmak için başka birisiyle çıkarsak o insanla birlikte olma ana nedenimiz, eski sevgilimizi unutmak yani bu ilişkinin içinde eski sevgili var hem de ilişkiye başlama nedeni gibi büyük bir etken. Yeni ilişkide eski sevgili hep olacağı için onu unutma da söz konusu olmayacaktır. Düşünün ki birisiyle çıkıyorsunuz o kişinin sizin hayatınızda olma nedeni eski sevgiliniz, bu durumda eski sevgilinizi unutturur mu? Tabi ki unutturmaz, eski sevgilinizi şimdiki ilişkinize bağladınız ve artık nereye giderseniz gidin peşinizden gelecek. Aradan yıllar geçse de çivi çiviyi söker mantığı ile unutamayacaksınız.
 
       O zaman birisini unutmak için ne yapabiliriz, öncelikle birisini unutmaya çalışmayacaksınız, eğer bir düşünceyi yok etmeye çalışırsanız daha fazla büyür onu iyice tanıyın ama onu yok etmeye çalışmayın. Yok etmeye gayret gösterirseniz o hiçbir zaman yok olmaz.
 
       Birisini unutmak için başka birisiyle yaşamayın, başka birini tanımak için onunla bir şeyler paylaşmak için o insanı yaşamak için bir şeyler yaşayın. İlişkiye başlama nedeniniz eski sevgiliniz olmasın ilişkiye başlama nedeniniz, sevgili olmayı düşündüğünüz insanı tanımak olsun.
 
                     Psikolog Ayhan ALTAŞ
Psikoterapist & Hipnoterapist & Terapisti