Bu makaleyi video olarak izlemek isterseniz İnsanlara Sınır Koyabilmek ve Hayır Diyebilmek tıklayınız.

Kapısı olmayan bir ev düşünün sırf kapısı olmadığı için o eve alakasız insanlar elini kolunu sallayarak girer ve kimseden izin almaz. Hatta o evdeki eşyalara zarar verir ve hiç umrumda olmadan çıkıp gider. Camlarında perde olamayan bir ev düşünün gelen geçen herkes içeri bakar ne var diye… Bazıları durup uzun uzun incelemeye çalışır içeride özel bir şeyler görmeye çalışır. İnsanlara sınır koymayan kişilerde kapısı ve perdesi olmayan ev gibidir. Başkaları tarafından izin almadan hayatına müdahale edilip alt üst edilir ve bunu yapanların bu durum umrumda olmaz. Perdeleriniz yoksa insanlar sizin özel hayatınızı size özel bilgileri hoyratça sorgulayabilirler. Eğer sizin hayatınızda da bu söylediklerim oluyorsa evinize kapı ve pencerelerinize perde taktırmanız gerekiyor. Yani insanlara sınır koyma zamanı çoktan gelmiştir.

Merhaba, bugün size insanlara sınır koyma ve hayır diyebilmenin öneminden bahsedeceğim.

İnsanlara hayır diyebilmek ve onlara sınır koymak neden önemlidir. Eğer insanlara sınır koymazsanız yani onlara sınırlarını bildirmezseniz insanlar sizin hayatınızda ki sınırlarını öğrenmek için sizin özel alanınızı ihlal ederler. Şayet özel alanınız ihlal edildiğinde onlara burasının senin özel alanın olduğunu ve ihlal edilmesini istemediğinizi ifade etmezseniz de sizi rahatsız eden bu durumu devam ettirirler. Burada sorun, sizin sınırlarınız yokmuş gibi davranan insanlar olduğu kadar kendi sınırlarını çizememiş veya sınırlarını insanlara gösterememiş sizin de hatası vardır.

İnsanlara sınırlarınızı göstermeniz hayatınızı şekillendirme ve sizin kendinizi o kişilere ifade etme açısından önemlidir. Bunu yapmıyorsanız insanlar ,sizin sınırlarınızın ihlal edilmesinden rahatsız olmadığınızı düşünürler. Hatta bu durumdan hoşnut olduğunuzu bile düşünebilirler. Eğer sınırlarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız bunu sınırınızı ihlal eden kişilere bildirmeniz gerekir.

İnsanlara sınırlarınızı bildirirseniz büyük çoğunluğu bu sınırlara göre hareket eder. Her insana aynı sınırda yaklaşmak zorunda değilsiniz. Bu, sizin hayatınız kimin sizin hayatınızda ne kadar olacağını ve ne kadar size yakınlaşabileceğine karar verecek kişi sizsiniz. Bunu yaparken başka insanların ne düşündüğü veya ne hissettiğine göre değil de sizin ne düşündüğünüz ve ne hissttiğinize göre hareket etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Sınırlarınızı bildirmenize rağmen sizin sınırlarınız ihlal ediliyorsa öncelikle sınırlar konusunda kararlı tutumunuzu karşı tarafa sözleriniz ve davranışlarınız ile ifade etmeniz faydalı olacaktır. Eğer tutarsız davranıyorsanız karşınızda ki kişide tutarsız davranacaktır. Daha önce belirlediğiniz sınırlar, sonrasında aşıldığında bazen engel koyup bazen görmezden geliyorsanız. Karşınızda ki kişilerde her zaman bir açık bulma adına görmezden geldiğiniz zamanların artmasını bekleyecektir. Burada önemli olan konu sizin sınırlarınız konusunda kararlı ve tutarlı olmanızdır. Kararlı ve tutarlı bir şekilde insanlarla olan sınırınızı koruyorsanız sınırları ihlalin azaldığını göreceksiniz.

Tüm bunları yapmanıza rağmen sizi önemsemeyenler veya bu uyarıları ciddiye almayanlar olacaktır. Orada yapılacak şey ise sizi ve sınırlarınızı ciddiye almayan kişi ile iletişiminizi mümkünse bitirmeniz eğer mümkün değilse asgari düzeye indirmeniz durumla baş etmenize yardımcı olacaktır.

Sınırlar, sizi karşıdaki kişiye tanıtan ipuçlarıdır. Eğer ipuçlarını doğru ve net bir şekilde verirseniz insanlar sizi daha iyi tanır. Sizin neyi sevdiğinizi ve neyi sevmediğinizi bilerek hareket eder. Bu da olası ortaya çıkacak sorunlarının ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

İnsanlar sizin sınırlarınızı hoyratça ihlal ediyorsa öncelikle kendinizi sorgulayın ve davranışlarınızı bu sorgulama sonrası çıkacak hataları düzenleyerek şekillendirin. Siz değiştiğinizde etrafınızda ki insanlarında değiştiğini göreceksiniz.

Sınırlarımızı koyduk peki hayır diyebilmek bu anlamda  bize nasıl bir katkı sağlayacaktır. Hayır diyebilmek sınır koymak gibi önemli bir konudur.

İnsanların sizden istediği her şeye çok istekli olmasanız da olumlu yanıt veriyorsanız, onlar kırılmasın diye insanların istediklerini yapıyorsanız, aman sorun çıkmasın ben yaparım tarzı yaklaşımınız varsa, istediklerini yapmazsam benimle arkadaşlık etmezler, yalnız kalırım, beni sevmezler tarzı düşünceleriniz varsa insanlara hayır diyememe sorunu yaşıyorsunuzdur.

İnsanlara hayır diyebilmek neden önemlidir çünkü insanlara hayır demediğinizde kendiniz gibi olamıyorsunuz. Onların istediği gibi bir insan oluyorsunuz bu bir süre sonra kendilik sorunları, öz değer ve öz güven sorunlarına neden oluyor. Bir süre sonra neyden hoşlandığınızı, neyi sevmediğinizi bile bilemez hale geliyorsunuz. Bunlar başta sizi rahatsız etmese de zamanla baş edilemez hale geliyor ve hayatınızı olumsuz etkiliyor. Başka insanların işlerini sürekli düşündüğünüz ve yaptığınız için hem zihnen hem de bedenen yoruluyorsunuz.

Birine hayır demen onu sevmediğin, ona değer vermediğin, onu önemsemediğin, ona hiçbir zaman destek olmayacağın anlamına gelmez. Dışarından nasıl algılandığınız çoğu zaman sizin zihninizde tasarladığınız gibi değildir. Her insanın olaya bakış açısı farklıdır ve herkesi memnun etmeniz imkansızdır. Ama daha gerçekçi bir hedef ise kendi istek ve beklentilerini gözeterek kendini edecek tercihlere yönelmenizdir.

Birilerine hayır demeniz ya da sınırlar koymanız onlara karşı kaba ve bencil olduğunuz anlamına gelmez. Bunun için kendinizi suçlu hissetmenize gerek yok. Burada empatik bir yaklaşımda size yardımcı olabilir. Aynı durumda birisi size hayır dese veya sınırları bildirse siz ne düşünürsünüz. Dışardan üçüncü bir göz olarak olayı değerlendirmeniz hissettiğiniz duyguların hafiflemesine yardımcı olacaktır.

İnsanlara sınırlarınızı bildirirken veya hayır derken bunu karşı tarafa nasıl aktardığınızda önemlidir. İnsanlar genelde birilerini kırmamak için hoşlarına gitmeyen davranışlarda bulunurlar veya bazı rahatsız olduğu şeylere karşı ses çıkarmazlar fakat bu bir süre sonra bir birikime neden olur ve bu birikimle birlikte daha tepkisel bir ortaya çıkabilir. Böyle olunca da olmasından korktuğunuz şey olmuş olur. Karşı taraf incinmiş ve kırılmış olur. Karşı taraf kırılıp incinince de hayır diyen kişi hemen geri adım atar. Özür dileyip kendini affettirmeye çalışır.

O zaman sorun henüz büyümemişken sizi rahatsız eden konu içinizde birikmeden onu dile getirmek gerekir. Dile getirmek önemli ama nasıl?

Şimdi biraz da hayır derken veya sınırlar koyarken kullanılacak dil hakkında konuşalım. Siz hassas bir insansınız ve etrafınızdakilerin de hassas olduğunu düşünüyorsunuz. O zaman onlarla kurarken kendimizi net bir şekilde ifade etmek önemlidir.

Nedenlerinizi açık bir şekilde ifade edebilirsiniz. Sizden yapılması istenen bir iş karşısında yorgun olduğunuz için yapamayacaksanız. Sana yardımcı olmak isterdim fakat kendimi yorgun hissediyorum. Belki başka bir zaman kendimi iyi hissedersem sana yardımcı olabilirim.

Bir arkadaşınız sizi dışarıda yemek yemeye davet ediyor ve siz evde vakit geçirip zihnen dinlenmek istiyorsunuz. Seninle dışarıda yemek yemek güzel olurdu fakat zihnen yorgunum ve evde kalıp biraz dinlenmek istiyorum. Belki farklı bir zaman bunu yapabiliriz.

Arkadaşınızın yaptığı bir hoşunuza gitmiyorsa, bu davranışın beni rahatsız ediyor tekrar yapmazsan sevinirim.

Çat kapı birileri çıkıp sizin evinize geliyorsa ve bundan hoşnut değilseniz. Evim ve ben müsait olmadığımız için planlanmamış misafirlikleri kabul etmiyorum fakat farklı bir zaman için plan yapıp seni evimde misafir etmek isterim.

Gibi söylemler iletişimi daha sağlıklı sürdürmemize yardımcı olacaktır. Suçlayıcı bir dil yerine ben dili kullanmak ve negatif cümleyi önce kurup sonra pozitif ile bitirmek dikkat edilecek konulardandır.

Daha önce hayatında sınırlar koymamış ve insanlara hayır dememiş birisi için bunları yapmak başlarda zor gelebilir ama zamanla bu konuda daha deneyimli hale gelip insanlara daha kolay sınır koyabilecek seviyeye geleceksiniz.

Genel olarak toparlayacak olursak insanlara sınır koymak ve hayır diyebilmek düşünülenin aksine daha sağlıklı ve daha güçlü kurulmasına yardımcı olacaktır. Hayır demeniz ve sınırlar koymanız sizin de bir birey olduğunuz, kendi istek, beklenti ve ihtiyaçlarınız olduğu anlamına gelir.

Uzm. Klinik