kanalımıza abone olmak için tıklayınız…

İnsanlar yaşamış olduğu problemlere farkında olmadan aşırı derecede odaklanır ve aşırı derecede odaklandığı problemleride büyütür ve onların hayatında önemli bir problem haline gelmesine neden olur.Olayların aşırı derecede odaklanmak ve büyütmek.Şuan yan tarafta göstermiş olduğum siyah noktaya bakın.Bu siyah nokta aslında bizim aşırı derecede odaklandığımız mikroskop tuttuğumuz bir problem ama bu mikroskop tuttuğumuz problemi, mikroskobu çıkartarak değerlendirdiğimizde hayatımıza daha geniş perspektiften baktığımızda aslında o problemin bizim algıladığımız kadar büyük olmadığını farkedeceğiz.

Peki bu problemi bizim algıladığımız kadar büyük olmadığını farketmek bizim ne işimize yarayacak? Bir problemin çok büyük olduğunu düşünmek o problemi çözemeyeceğimizi düşünmemize ve o problemi çözmeyle alakalı adım atmamıza engellemesine neden olacak.Bu anlamda problemin küçük olduğunu görmek,düşünmek onunla alakalı adım atmamıza ve aslında çözebileceğim iz birçok problemin çözmemeize yardımcı olacaktır.Yani biz aslında çözebileceğimiz birçok problemi çözmeyle alakalı bir deneme ortaya koymadığımız için bir denemeye yönelik adım atmadığımız için onları çözemiyor olabiliriz.Bu anlamda hayata daha geniş perspektiften bakmak problemlerle daha güçlü adımlar atmamıza yardımcı olacaktır.Bu konuyu bir örnekle açıklayacak olursak.

Örneğin bir arkadaşınızla karşılaştığınızı düşünün. Onunla el sıkışıyosunuz. Tabi bu son dönemlerde yaşadığımız pandemiden dolayı el sıkışma olayını fazla yapmıyoruz ama örnek olarak ele alacak olursak. Örneğin arkadaşınla el sıkışıyosun ve el sıkışırken bununla alakalı herhangi bir problem bir sıkıntı yaşamıyorsun. Herhangi bir problem ya da sıkıntı yaşamamasının sebebi bunun elinin temiz olduğunu düşünmemizle alakalı şöyle düşünün arkadaşının elinin pis olduğunu düşünseniz onun elini sıkmakta itina edersiniz geri çekmek istersiniz ya da bu davranışı yapmak istemeyebilirsiniz. Fakat temiz olduğunu düşündüğümüzde ellere bir mikroskopla baktığımızı düşünün. Mikroskopla baktığınızda elin üstünde gözle görülmeyen küçük mikropları görmeye başladığınızı fark edeceksiniz ve elin üzerindeki o mikroplar, o yaratıklar sizi rahatsız edecek ve o kişiyle el sıkışmak istemeyeceksiniz. Aynen bu olayda olduğu gibi bizde bazen hayatımızdaki olaylara mikroskopla bakarak onların üzerindeki gözle görülmeyen zihnimizi bilinçli düzeyimizde fark etmeyeceğimiz problemleri daha büyük daha fazla ve daha fazla rahatsız edici şekle gelmesini sağlıyoruz.

Tabi bu hayatımızda düzenli bir şekilde devam etmesini engelliyor.

Ne gibi engeller çıkıyor. Biz normal problemlerimize mikroskopla yaklaşıp onun içinde gözle görülmeyen normalde bizi rahatsız etmeyecek problemleri aşırı derecede büyütüp bizi rahatsız edecek seviyeye getirdiğimiz için normal hayatımızı sürdürmekte zorlanıyoruz. Duygusal sıkıntılar yaşıyoruz, problemler hatırlama konsantrasyon dikkat gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu noktada yapılması gereken şeylerden biriside olaylara mikroskopla bakmayı bırakıp bu mikroskobu hayatımızdan çıkarıp bir kenara atmak. Hayatınıza daha geniş perspektiften bakmak ve çok büyük olduğunu düşündüğümüz problemlere daha geniş perspektiften baktığımızda aslında o kadar büyük olmadığını görmenizdir.

Uzm. Klinik Ayhan ALTAŞ