Merhaba sayın Bursa Psikoloğum sitesi takipçileri, bugün size sosyal fobinin üstesinden gelme aşamasında atabileceğiniz adımlardan bahsedeceğim.  insanların hayatını olumsuz etkileyen ve sosyalleşmesini engelleyen bir rahatsızlıktır. Sosyal fobiyi kontrol altına almak adına atılacak adımları sizler için sıraladım. 9 adımda sosyal fobinizi kontrol altına almanıza yardımcı olacak önerileri aşağıda maddeler halinde okuyabilirsiniz.

 

1. Listesi Yapın

Sosyal ortamlarda yaşadığınız sorunların listesini yapın.

liste

 

2.Sıralama Yapın

Sizi sıkıntıya sokan olayları kolaydan zora sıralamasını yapın.

sıralama

 

3. Değerlendirin

En kolay sıkıntıdan başlamak üzere o sıkıntıyı ayrıntılı bir şekilde değerlendirin. O sıkıntı esnasında düşüncel, duygusal ve bedensel olarak neler yaşadığınızı yazın.

degerlendirme

 

4. Eyleme Geçin

En kolay olaydan başlayarak küçük adımlar atıp korkularınızın üzerine gidin.

basla

 

5. Kararlı olun

Yaptığınız denemelerde başlarda zorlanabilirsiniz. Kararlı bir şekilde denemelerinizi  devam ettirin.

kararli-olmak

 

6. Vazgeçmeyin

Yaptığınız denemelerin bazılarında başarısız olabilirsiniz. Büyük ihtimalle ilk denemeniz zor geçecektir.Vazgeçmediğiniz sürece başarılı olabilirsiniz.

deneyim

 

7.

Sosyal fobinin en belirgin özelliklerinden birisi akıl okumadır. Başkalarının yaptığı davranışlar kişiselleştirilir. Ortamda birileri gülüyorsa kesin bana gülüyorlar gibi değerlendirilir. İnsanların yaptığı davranışlar onları ilgilendirir. Onlar hakkında yaptığınız akıl okumalar aslında kendinizle alakalı olan düşüncelerinizdir. Akıl okumayı bırakın!

akıl okuma

 

8. Kahinlik

Kesin bir sakarlık yapacağım, kendimi rezil edeceğim, insanlar benimle dalga geçecek gibi geleceği okumayı bırakın bu söyledikleriniz olabilir ama olmama ihtimali de her zaman vardır. Hatta bunların olmama ihtimali daha yüksektir. Siz zihninizde bu düşünceleri geçirerek kendinizi bu sonuca göre hazırlıyor ve ona göre davranıyorsunuz. Kendini gerçekleştiren kehaneti yapmaktan vazgeçin!

kahin

 

9. Kendinizi Olduğu Gibi Kabul Edin

Kendinizi  hatalarınızla, başarılarınızla,yanlışlarınızla, doğrularınızla olduğu gibi kabul edin. Siz hata yapabilirsiniz, yanlış yapabilirsiniz bunu herkes yapabilir bu gayet doğal bir durumdur. Hatasız olmadığınızı ve kimsenin mükemmel olmadığını zihninize yerleştirin.

tamam

 

Ekstra Önerimiz ise

Bu adımları yapmakta zorlanıyor veya hiç yapamıyorsanız, bu konu ile alakalı bir psikologtan düzenli bir terapi almanızı öneririm.

psikolojik-yardim

 

-Bursa

&Hipnoterapist&Emdr Terapist