hayal-gucujpg-728x7281.İmajinasyon (Hayal) Tekniği

İnsanlar genelde sorunlarını düşündüğünde o sorunlarla alakalı zihinde beliren görüntüler vardır. Örneğin sınavda başarısız olacağını düşünen bir öğrencinin zihninde başarısız olduğu görüntüsü vardır. Bu görüntünün yerine zihninizde başarı olduğunuzu canlandırın. Bunun dışında sıklıkla insanlar bu olay gözümde büyüyor gibi söylemlerde bulunurlar. Gözünüzde büyüttüğünüz şeyi zihninizde canlandırıp onları küçültün.

 

 

hayal-kurmak-guzeldir2.Olumlu Senaryo

İnsanlar zihinlerinde sıklıkla olumsuz senaryolar yazmaktadır. Biz danışanlarımıza olumsuz senaryoların tersine zihninizde olumlu senaryolar yazın deriz. Bu zihinde var olan olumsuz senaryoların alternatifi olarak çözümsüz olmadığımızı anlamamıza yardımcı olacaktır.

 

 

resim1-600x600

3.Bizi Mutlu Eden Anılar veya Hayali Bir Yer

Öncelikle kendinizi çok iyi hissettiğiniz bir anı, olay veya görüntü ya da hayali bir yer. Zihnimizi olumsuz düşüncelerin ve duyguların doldurduğu anda zihnimizi belirlediğimiz bize güzel duygular yaşatan anıları zihnimize çağırmak o an yaşadığımız olumsuz duygu ve düşünceleri kontrol altına almaya yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

 

danisan4.Fiziksel Gevşeme Egzersizi

Yaşanan yoğun duygular fiziksel olarak gerilmemize neden olmaktadır. Fiziksel gevşeme egzersizi ile gevşeme bizim kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı olacaktır. Fiziksel Gevşeme Egzersizi için tıklayınız..

 

images5.Olduğu Gibi Kalsın

Özellikle sizi rahatsız eden düşüncelerle baş etmekte zorlanıyorsanız. Belki de problem onlarla baş etmeye çalışmaktır. Bazen müdahale edilmemesi gereken şeylere müdahale etmek mevcut problemin daha da artmasına neden olmaktadır. Hiç müdahale etmeden sakinleşmeyi beklemek ve sakin kafa ile tekrar değerlendirmek. Çözüme ulaşma konusunda daha fazla alternatif sunacaktır.

 

Psikolog Ayhan ALTAŞ

Psikoterapist&Hipnoterapist&Emdr Terapisti