Son zamanlarda sıklıkla sorulan bir konu olduğu için bilinçaltı temizliği konusunda sizleri kısaca bilgilendirmek istedim. Konumuza başlamadan önce bazı terimler hakkında bilgiler vereyim.

Öncelikle bilinç ve bilinçaltı nedir bu konuyu ele alalım.

Herkesin anlayacağı bir dille anlatacak olursak bilinç, her şeyin farkında olan zihnimize denir.

Bilinçaltı ise bilinç dışında kalan her bilgiyi kapsar. Bu anlamda bilinçaltı her ne kadar daha sık kullanılsa da ifade ettiği yer aslında bilinç dışıdır. Biz yine de dilimizin alışık olduğu ifade olan bilinçaltı terimini kullanacağız.

Peki bu bilgiler ışığında insanlar neden bilinçaltını temizlemek isterler ve neden bilinçaltı temizliği diye bir şey var?

Bilinçaltımıza attığımız bilgiler daha çok, bizim bilinç düzeyimizde bizi rahatsız eden bilgileri içerir. Bu bilgiler herhangi bir tetikleyici ile bilinç düzeyine çıktığında bundan rahatsız oluruz. Bu rahatsızlığı ortadan kaldırma adına da insanlar bilinçaltında ki rahatsızlık verici bilgilerden kurtularak ve bir tetikleyici ile bu rahatsızlığın ortaya çıkmasını engellemek isterler.

Peki bilinçaltını temizlemek ne kadar mümkün?

Bilinçaltı temizliği denince insanların aklına geçmişte yaşadığı ve kişileri rahatsız eden bilgilerin tamamen silinmesi geliyor. Geçmişi unutmak veya rahatsız edici bilgilerin yok edilmesi gibi değerlendiriyorlar.

Eğer bilinçaltı temizliği denince yukarı da yazdıklarım aklınıza geliyorsa bu mümkün değil. Bu konu ile daha ayrıntılı bilgi almak için ‘’ Geçmişi Unutmak Mümkün mü?’’ konulu videomu izleyebilirsiniz.

O zaman bilinçaltı temizliği dedikleri şey nedir?

Bilinçaltı temizliği, bilinçaltımızda var olan bilince çıktığında bizi rahatsız eden bilgileri (duygu, düşüne, beden duyumları) duyarsızlaştırmaktır. Yani geçmişte yaşadığımız bir olayı zihnimizden silmeyiz fakat ortaya çıkardığı etkileri azaltır veya duyarsızlaştırabiliriz.

Eski sevgilini hatırladığında üzülmezsin fakat onunda hayatının bir döneminde senin hayatında olduğunu bilirsin. Eskiye oranla çok daha az aklına gelir ve neredeyse hiç rahatsız etmeyecek seviyeye gelir.

Bilinçaltı temizliği denen konu yukarı da bahsettiğim tanımı kapsar. Etrafınızda size geçmişi siliyoruz, geçmişi unutturuyoruz gibi söylemlerde bulunan kişilerle karşılaşırsanız. Bilin ki kastettiği benim yazdıklarımdır. Daha fazlasını iddia ediyorlarsa bir manipülatör tarafından kandırılmak üzere olabilirsiniz dikkat edin 🙂

Bilinçaltı Temizliği Nasıl Yapılır?

Bilinçaltına müdahale etme konusunda eğitim almış bir uzman tarafından uygulanan yöntemlerle yapılmaktadır. Bilinçaltına müdahale yöntemi deyince en çok bilindik yöntem hipnozdur. Hipnoterapist, hipnoz yöntemi ile bilinçaltında var olan sizi rahatsız eden bilgileri duyarsızlaştırmayı hedefler. Peki bir terapist olmadan bizler kendi kendimize bilinçaltını temizleyebilir miyiz? Fiziksel gevmeşe egzersizleri, meditasyon, yoga gibi yöntemler kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlayabilir fakat bilinçaltında var olan patolojik bir bilgiyi yok etmek için yeterli değildir.

youtube kanalımda sizler için psikolojik içerikli videolar çektim abone olmak için tıklayınız…

Uzman Klinik Psikolog Ayhan ALTAŞ – Bursa

Psikoterapist – Hipnoterapist – Emdr Terapisti