Merhaba, bursapsikologum.com takiçileri, size bugün zihnimizde oluşturduğumuz hayallerin bizi nasıl etkilediğini anlatmak istiyorum. Bu konuya odaklanmamda ki en önemli neden biliyorsunuz Bursa’da çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Yaptığımız çalışmalarda gözlemlediğimiz. İnsanların zihinlerinde oluşturduğu görüntüler, hayaller, senaryolar onların hayatlarını ciddi oranda etkilemektedir…

Başlıkta bahsettiğimiz hayal gerçeği yener konusuna gelmeden önce biraz sizi hayal konusunda bilgilendirmek istiyorum.

Hayal, zihinde tasarlanan canlandırılan ve olmasını istediğimiz şeylerin görüntüleri, imgeleri diyebiliriz. Peki zihnimizde tasarladığımız konular neden önemlidir. Hayaller gerçeğe ilişkin görüntülerdir. Bir insan hayal etmediği hiçbir şeyi gerçekleştiremez. Fakat zihnimizde canlandırdığımız her şeyi de gerçekleştiremeyiz.

Zihnimizde oluşturduğumuz hayaller bizde farklı duygular ortaya çıkarabilir. Bazı görüntüler bizi mutlu ederken bazı görüntüler bizi rahatsız edebilir.

Psikolojik anlamda sorun yaşayan kişileri gözlemlediğimiz de zihinlerinde sürekli olumsuz duygular oluşturabilecek hayaller kurduklarıdır.

Bu olumsuz hayaller, görüntüler, imgeler, senaryolar olumsuz ortaya çıkarmaktadır. Olumsuz duygu durumunun uzun süre devam etmesi sonucunda ise duygusal sorunlar yaşanmaktadır.

Zihnimizde ortaya çıkan bu hayaller bilinçaltına depolanan bilgilerden gelmektedir. Bu bilgi akışı bizim bilinçli zihnimizin kontrolünde değildir. Bu anlamda zaman zaman bizim hoşumuza gitmeyen hayaller, görüntüler zihnimizde ortaya çıkabilir.

Bu ortaya çıkan hayallerin çoğu gerçek olmamasına rağmen sanki gerçekmiş gibi duygu yaşatırlar. Örneğin rahatsızlığı olan bir birey kalp krizi geçirdiğini zihninde canlandırdığında kalbi hızlı hızlı atmaya başlar ve korkar. Gerçekte kalp krizi geçirmez fakat kalp krizine yakın fiziksel belirtiler yaşayabilir. Bu belirtiler de kişinin kaygı düzeyini artırır.

rahatsızlığı olan birisi sürekli karamsar hayaller kurar, fobisi olan birisi ise sürekli sosyal ortamlarda sorun yaşadığını zihninde canlandırır veya buna benzer görüntüler kontrolü dışında zihne gelir.

Kişi,bu durumun gerçek olmadığını bilse bile hayal gerçeği yener ve sanki o olay yaşanmış gibi duygu durumu yaşarlar. Hayal gerçeği yeniyorsa ve bu görüntüler bizim bilinç dışımızdan bizim kontrolümüz dışında geliyorsa bu durumda biz ne yapabiliriz?

1.Hayal Gerçeği Yener!Bilinçli bir şekilde olumlu hayaller, olumlu senaryolar kurabiliriz.

2.Bu görüntülerin bizim kontrolümüz dışında geldiğini bilmeliyiz.

3.Bu görüntüleri ve hayalleri zihnimizden yok etmemeliyiz, bunun için çaba sarf etmemeliyiz.

4.Bu düşüncelerin sadece bir hayal, bir düşünce, bir görüntü olduğunu bilmeliyiz.

5.Zihnimiz hiçbir zaman kullanmayacağımız binlerce düşünce, görüntü ve hayal üretir.

6.Zihnimizde ortaya çıkan her bilgi bizim için anlamlı değildir. Anlamsız düşünceleri kullanmayacağımız binlerce düşüncenin içinde kalmaları yeterlidir. Bunları yok etmek için ekstra çaba sarf etmemize gerek yok.

Unutmayın Hayali gerçeği yener! o zaman hayallerimizi ve zihnimizde ortaya çıkan bilgileri yönetmek için bilinçli bir şekilde bize uygun hayaller oluşturmak bizim kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı olacaktır.

Klinik – Bursa

*** Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın… Abone olmak için tıklayınız..