Merhaba bugün size psikolojik kaynaklı mide bulantısından bahsedeceğim.

İnsanlar yaşadıkları bazı olayla karşısında duygularını ve düşüncelerini ifade edemeyebilirler.  Duygularının ve düşüncelerinin bedenimizden ifade edilerek dışa atılamadığında bedenimizde kalır ve bedensel belirtiler ortaya çıkar. Buna psikolojide psikosomatizasyon denir. Yani bir duygu veya düşüncenin bedenselleştirilmesidir.

Aşırı rahatsız edici şeyler duyan kişinin kulakla alakalı sorunlar yaşaması, aşırı rahatsız edici şeyler gören birinin görme ile alakalı sıkıntılar yaşaması, aşırı rahatsız edici şeyleri söylemek zorunda kalan birinin kekeme olması veya hazmedemediği şeyleri yaşayan kişinin de mide problemleri yaşaması…

Kısaca psikosomatizasyonu tanımlayacak olursak psikolojik kaynaklı fizyolojik sorunlardır. Yaşanan fizyolojik sorunların nedeni psikolojik nedenlere dayanır. O yüzden doktorlar yaşanan fizyolojik sorunları her hangi bir fizyolojik neden bağlayamazlar.

Aslında psikolojik sorunlarını duygusal ve düşünsel sorunları sözel olarak ifade edemeyen kişiler sözel olmayan ipuçları ile ifade etmeye çalışır.Yani bedensel olarak ortaya çıkan sorunlar bir ifade ediş şeklidir.

Kaygı ve korku problemi yaşayan kişilerde sıklıkla psikolojik kaynaklı mide sorunları da görülmektedir. Mide bulantısı, kusma, öğürme, midede baskı ve huzursuzluk, mide hassasiyeti kaynaklı yemek yiyememe, yemek kokularından veya bazı kokulardan aşırı rahatsız olma.

Yaşanan bu durumun uzun sürmesi kişinin hayata karşı duyarsızlaşmasına ve depresyona girmesine de neden olabilir. Bunun yanı sıra mide bulantısı kaynaklı sosyal ortamlardan uzaklaşma ve bir süre sonra veya agora fobi oluşabilir. Midesi bulanacak ve rahat edemeyeceğim, insanlar benden rahatsız olacak veya benim deli olduğumu düşünecekler gibi olumsuz otomatik düşünceler bu durumu pekiştirir.

Psikolojik kaynaklı mide bulantısı yaşayan kişiler sorunun fizyolojik olduğunu düşündüğü için farklı branşlarda zaman kaybederler. Tabi burada yaşanan durumun fizyolojik olup olmadığını anlamak da çok önemlidir. Fakat genelde bu sorunu yaşan kişiler doktorların durumun fizyolojik olmadığını söylemesine ikna olmazlar. Farklı branşlar ya da farklı doktorları denerler. Burada önemli konulardan birisi de gittiğiniz doktorunuz eğer sorunun fizyolojik kaynaklı olmadığını düşünüyorsa ve sorunu bir fizyolojik nedene bağlayamıyorsa psikolojik tedaviler şeçeneğini de ilgili kişiye söylemelidir.

Peki Psikolojik kökenli bir mide sorunu yaşıyorsanız neler yapabilirsiniz.

Öncelikle sorunun neyden kaynaklandığını biliyor olmak önemlidir.  Çünkü psikolojik kaynaklı ortaya çıkan fiziksel sorunun çözümü, fizyolojik sorunu ortadan kaldıracak adımlar olmayacaktır ya da yeterli gelmeyecektir. Çünkü yaşadığı olayları hazmedemeyen bir kişi mide sorunlarını çözecek ilaç vebenzeri şeyler kullanması sorunu anlık çözmesine rağmen uzun vadede kalıcı bir çözüm ortaya koymayacaktır.

Burada odaklanması gereken konu mide bulantısı değildir. Bu mide bulantısını ortaya çıkaran asıl sorun olmalıdır. Çünkü ne demiştik psikosomatik belirtiler yani mide bulantısı aslında sorunun ifade ediliş şeklidir. Yani o size bir sorun olduğunu söylüyor bizim yapmamız gereken ise o sorunun ne olduğunu bulmak.

Örneğin geçen hafta psikolojik kaynaklı mide bulantısı ile alakalı başvuran kişiyle ayrıntılı psikolojik değerlendirme yaparken bir sorununu olmadığını bu mide bulantılarının çok anlamsız olduğunu ifade etti. Ben de danışana geçmişte yaşadığınız kendinize yediremediğiniz hazmedemediğiniz olaylar var mı diye sorduğumda öyle bir şey yaşamadığından bahsetti fakat seans biraz ilerleyip daha derin konuları konuşurken yaşadıklarını anlattıktan sonra aynen şu cümleyi kullandı. Bu olayları hazmetmek kolay değil yediremiyorum kendime… işte tam da sorun burada başlıyor. Bu danışanın yaşadığı mide bulantısı bir sonuç neden değil o yüzden sonucu değiştirmek neden değişmediği sürece sorunu çözmeyecektir.

Sorunu çözmek için öncelikli sorunu iyi anlamak ve neden kaynaklandığını iyi belirlemek gerekiyor.

Diyelimki sorunun kaynağını biliyorsunuz. Geçmişte yaşadığınız bir olay sizi üzdü ve hala o olayın etkisindesiniz. Onu her hatırladıkça ya da o her tetiklendiğinde mide sorunları yaşıyorsunuz. O zaman yapacağımız şey o olayı zihnimizde tekrar canlandırıp o olayın sizde oluşturduğu duygularla yüzleşmek. O duyguları normal seviyeye getirmek bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız. Youtube kanalımdaki kendi kendine hipnoz uygulamalarını yapabilirsiniz. atak ile alakalı uygulamalar var o uygulamaları kendi sorununuza da uyarlayarak yapabilirsiniz. O videolarda panik atak anına odaklanmanızı söylüyor siz panik atak yerine o esnada sizi rahatsız eden olaya odaklanabilirsiniz. Tabi bu uygulamalar işin ehli bir uzman tarafından uygulanması daha verimli olacaktır.

Bunun yanı sıra psikosomatik sorunlar stres düzeyinin artmasından da kaynaklabileceği için stres düzeyini azaltacak egzersizler yapmakta fayda sağlayacaktır. Bu anlamda kanalımda ki ve nefes egzersizlerini yapabilirsiniz.

Eğer imkanınız varsa da bu sorundan kurtulmak için profesyonel destek almanızı tavsiye ederim. Bu anlamda bu tarz duygu yoğunluğunun artmasıyla alakalı sorunlarda hipnoterapi ve terapi yöntemlerinin etkinliği bilinmektedir.

Bugün size psikolojik kaynaklı mide bulantısı konusuyla alakalı bilgiler aktardım . Umarım sizlere katkı sağlamıştır.

Psikolojik dengenizi sağlamanız dileğiyle, kendinize iyi bakın.